شلوار کارگو چیست؟

شلوار کارگو در اصل برای کارکنان صنعتی، نظامیان و کسانی که نیاز به حمل وسایل زیادی دارند طراحی شده است. این شلوار با داشتن جیب‌های بزرگ و قابل بستن در قسمت‌های مختلف، از جمله ران، ساق پا و پشت، امکان نگهداری و دسترسی آسان به وسایل را فراهم می‌کند. علاوه بر این، کارگو معمولا از پارچه‌های سبک، نرم و مقاوم در برابر سایش و خراش ساخته شده است که راحتی و دوام را به همراه دارد. شلوار کارگو در اصل شلواری کاربردی بود و به‌لطف جیب‌های زیادی که داشت، برای کارگران و سربازان گزینه‌ای عالی به شمار می‌آمد. این شلوارها به جز دو جیب استاندارد در جلو و دو جیب در پشت، دو جیب هم در قسمت ران و کمی نزدیک به زانو داشتند که جمعا شش عدد می‌شد و به همین دلیل این شلوار به شلوار شش‌جیب هم معروف است. این شلوار کاری همه‌پسند و مناسب هر دو جنسیت است. دو جیب مخصوص این شلوار که آنها را جیب کارگو می‌نامیدند، جیب‌هایی مربعی و بزرگ بودند و آنها را با گیره یا چسب می‌بستند. روی این جیب‌ها را پیلی می‌دوختند که وقتی وسایل را در آنها قرار می‌دهند باز شود و فضای بیشتری مخصوصا برای اقلام بزرگ‌تر ایجاد شود. شلوارهای کارگو امروزی هم از همین قاعده پیروی می‌کنند؛ اما ممکن است تعداد جیب‌های آنها به‌شکل سلیقه‌ای یا با مد روز کمتر یا بیشتر باشد . کمر این شلوار در نمونه های عمومی خود معمولا دارای کش است و توسط یک نخ که از دو طرف شلوار از جلو بیرون آمده است بسته میشود. دمپای این مدل شلوار هم دارای گت است و ممکن است توسط کش گیره دار و یا نخ محکم می شود. گاهی این شلوار را شش جیب یا اسلش نیز می نامند اما اسم اصلی آن کارگو یا شلوار باربری است.

تاریخچه شلوار کارگو

تاریخچه شلوار کارگو به دهه‌های قبل برمی‌گردد. در اواخر دهه ۱۹۳۰، شلوارهای کارگو به دلیل مقاومت و پرکاربردیتشان، در سراسر جهان جایگاهی ویژه در پوشاک پیدا کردند. این نوع شلوار برای نخستین بار به عنوان لباس کارگران معرفی شد. در ابتدا، از این پوشاک در حوزه نظامی و صنعتی استفاده می‌شد، زیرا امکان حمل بار و ابزار به راحتی از طریق جیب‌های بزرگ آن، نیازهای کاری را برطرف می‌کرد. این شلوارها به سرعت به عنوان علامت تشخیصی ماجراجویان و طرفداران فعالیت‌های خارج از منزل شناخته می‌شدند. ابتدای سال 1388 شمسی بود که با آمدن شلوارهای معروف به «شیش جیب» در بازار، جوانان ایرانی از جین‌های کوتاه و یا دم‌پا گشاد برای مدتی به سمت این شلوارهای ارتشی آمدند. حالا با گذشت 14 سال، از اوایل سال جدید میلادی، استایل‌های خیابانی و هفته‌های مد 2023 از ترند شدن شلوار کارگو که تقریبا از دو سال پیش‌تر، دوباره بازار فروش خود را پیدا کرده بود، خبر می‌دهد.

معنی لغوی کارگو چیست؟

معنای لغوی کارگو محموله‌ای است که از طریق باربری جابه‌جا می‌شود و نامگذاری شلوار هم به همین معنی مرتبط می‌شود. این نوع شلوار با توجه به کاربری اولیه‌ و فرم و طرح خود کارگو نامیده می‌شود و همچنان که در بازار ترندهای 2023 مورد توجه قرار گرفته با همین نام به حیات خود ادامه می‌دهد.

کارگو چگونه به مد تبدیل شد؟

اعتقاد بر این است که خوانندگان خیابانی هیپ هاپ برای اولین بار در دهه 1990 این شلوارها را پوشیدند و از آن به بعد به سرعت کارگو در کمد هر مرد و زن قرار گرفتند. ابتدای سال 2021 میلادی برندهایی همچون ماکس‌مارا، استلا مک‌کارتنی و بربری در مجموعه‌‌های خود از شلوار کارگو با ظاهری کمی متفاوت‌تر از اوایل دهه 2000 میلادی رونمایی کردند و این ظاهر متفاوت توانست نظر کسانی که معتقد بودند شلوار کارگو دیگر در دنیای مد دیده نمی‌شود را تغییر دهد. اما برای صنعت مد برخی از جیب ها قابل استفاده بود و برخی از جزئیات نظامی آن تزئینی بودند. همچنین استایل بلا حدید و جیجی حدید ،سوپر مدل، در این دیده شدن بی تاثیر نبود.

کاربرد امروزه شلوار کارگو

شلوارهای کارگو عملاً، به یک استاندارد جهانی برای پوشیدن تبدیل شده اند این شلوار ممکن است بر تن یک مامور اداره برق ، آب و یا گاز باشد و یا ممکن است یک فرد در کنار دریا بپوشد ، خواه ممکن است آن را در جنگل و کوهنوردی بپوشید و گاهی هم ممکن است آن را برای میهمانی استفاده کنید. امروزه ارتش، پلیس، پزشک، هنرمند و صنعت کار به شدت به این لباس نمادین متکی هستند. مردان و زنان از شلوار کارگو استفاده می‌کنند تا زندگی خود را آسان‌تر کنند و از جیبهای آن برای حمل ملزومات زندگی استفاده کنند.

برای شلوار کارگو از چه پارچه هایی می توان استفاده کرد؟

برای این شلوار از پارچه های کتان ، لینن و جین میتوان استفاده کرد. که پارچه لینن و جین کاغذی ، برای مدلهای تابستانه و بهاره کاربرد دارد و پارچه کتان و جین ضخیم برای نمونه های پاییزه و زمستانه ی اینکار استفاده می شوند. برای این مدل میتوانید از پارچه کتان زارا استفاده کنید که پارچه ای ضد آب است. ظاهری شبیه به پارچه ی کتان کج راه دارد. تراکم بافت این پارچه زیاد است و به همین خاطر استحکام و دوامی فوق العاده دارد. میزان پارچه ی مورد استفاده برای دوخت شلوار کارگو یک متر و نیم برای پارچه های عرض 150 است.

برای مشاهده و خرید پارچه لینن اینجا کلیک کنید

برای مشاهده و خرید پارچه جین اینجا کلیک کنید

برای مشاهده و خرید پارچه کتان زارا اینجا کلیک کنید

شش استایل ترند دخترانه با شلوار کارگو

معنی لغوی کارگو چیست؟

معنای لغوی کارگو محموله‌ای است که از طریق باربری جابه‌جا می‌شود و نامگذاری شلوار کارگو هم به همین معنی مرتبط می‌شود. این نوع شلوار با توجه به کاربری اولیه‌ و فرم و طرح خود کارگو نامیده می‌شود و همچنان که در بازار ترندهای 2023 مورد توجه قرار گرفته با همین نام به حیات خود ادامه می‌دهد.

برای دوخت شلوار کارگو چند متر پارچه نیاز است؟

میزان پارچه ی مورد استفاده برای دوختاین مدل یک متر و نیم برای پارچه های عرض 150 است.

نام های دیگر شلوار کارگو چیست؟

گاهی این شلوار را شش جیب یا اسلش نیز می نامند اما اسم اصلی آن شلوار کارگو یا باربری است.

دیدگاهتان را بنویسید